Kaikessa toiminnassamme on yhteinen, vahva arvopohja sekä selkeä tavoite yhteiskunnan ulkopuolelle tai sen jalkoihin jäävien puolustamisessa.

Ihmisyyden
puolella

Yhteystiedot

Silta-Valmennusyhdistys ry
Vehnämyllynkatu 4
33560 Tampere

Y-tunnus 1618557-2

KESKUSPUHELIN
044 062 4050
(ma-pe klo 9.00-11.00
ja 12.00-15.30)

Yhdistyksen sähköposti:
tiedotus@siltavalmennus.fi

Henkilöstön sähköpostiosoitteet:
etunimi.sukunimi@siltavalmennus.fi

Yhteyshenkilöt löydät kunkin palvelun tai hankkeen yhteydestä. Voit myös hakea henkilöä nimen tai vastuualueen perusteella tässä.

Hallinto

Kimmo Kumlander
Toimitus- ja arvojohtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
kimmo.kumlander@siltavalmennus.fi050 529 9675
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Lelle Kumlander
Talous- ja hallintojohtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
lelle.kumlander@siltavalmennus.fi
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Katri Mäkinen
Henkilöstöjohtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
katri.makinen@siltavalmennus.fi050 411 6862
Sami Wirkkula
Johtaja
Yhteiskunnallisten yritysten liiketoimintaedellytysten parantaminen
Vastuualueet:
Toimivapaalla
sami.wirkkula@siltavalmennus.fi050 523 7315
Viinikankatu 53, 2. Krs 33800 Tampere
Kati Hiltunen
Viestintäpäällikkö
Vastuualueet:
Toimivapaalla
kati.hiltunen@siltavalmennus.fi040 190 5437
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Eeva Salmi
Johtaja
Yhteyshenkilö (Yhteiskunnallisten Yritysten Osaamiskeskus)
Vastuualueet:
Toimivapaalla
eeva.salmi@siltavalmennus.fi044 236 9662
Henrik Lindström
Viestintäpäällikkö
Vastuualueet:
Toimivapaalla
henrik.lindstrom@siltavalmennus.fi040 3515 553
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Maija Schellhammer
Johtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
maija.schellhammer-tuominen@siltavalmennus.fi050 303 7659
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Maiju Uotila
Koordinaattori
Tietosuojavastaava
Vastuualueet:
Toimivapaalla
maiju.uotila@siltavalmennus.fi040 7021 237
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Sirkku Liedes
Taloussihteeri
Vastuualueet:
Toimivapaalla
sirkku.liedes@siltavalmennus.fi044 063 0410
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Sirpa Toivonen
Henkilöstösihteeri
Vastuualueet:
Toimivapaalla
sirpa.toivonen@siltavalmennus.fi044 062 4003
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere

Vastuuhenkilöt

Maarit Suomela
Kuntoutusjohtaja
Projektipäällikkö (RIKSU)
Vastuualueet:
Toimivapaalla
maarit.suomela@siltavalmennus.fi050 412 4302
Mira Roine
Hanketyön johtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
mira.roine@siltavalmennus.fi040 868 2127
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Marjo Kosunen
Aluejohtaja
Vastuualueet:
Toimivapaalla
marjo.kosunen@siltavalmennus.fi+358 50 4727840
Paula Alanen
Tutkimuspäällikkö
Vastuualueet:
Toimivapaalla
paula.alanen@siltavalmennus.fi040 585 0663
Anni Reikko-Nieminen
Aluepäällikkö
Vastuualueet:
Toimivapaalla
anni.reikko-nieminen@siltavalmennus.fi050 521 5002
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere

Vastaavat valmentajat

Tanja Tourunen
Vastaava ohjaaja
Vastuualueet:
Yhteisömuotoinen psykososiaalinen kuntoutus, Vapauteen valmennus, tuettu asuminen, Rikosseuraamusasiakkaiden valmennuspalvelut
Toimivapaalla
tanja.tourunen@siltavalmennus.fi050 353 0856
Heli Hirvasmaa
Vastaava valmentaja
Yksilövalmentaja (Tuotantokoulu)
Vastuualueet:
Koulutuspalvelut
Toimivapaalla
heli.hirvasmaa@siltavalmennus.fi040 832 5523
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Jonna Kuutti
Vastaava valmentaja, etsivä nuorisotyöntekijä (ETTI)
Vastuualueet:
ETTI - Etsivä työ, Numa-starttipaja
Toimivapaalla
jonna.kuutti@siltavalmennus.fi044 325 0452
Viinikankatu 53, 33800 Tampere
Kirsi Riihijärvi
Projektipäällikkö (Digidesi -hanke, Portti työelämään -hanke)
Vastuualueet:
Vastaava ohjaaja: Rikos- ja päihdetaustaisten työllistymiseen ja koulutukseen tähtäävät toiminnot
Toimivapaalla
kirsi.riihijarvi@siltavalmennus.fi040 627 9919
Heidi-Maria Huhtaniemi
Vastaava valmentaja
Valmentaja (Koutsi-Tuva)
Vastuualueet:
Hyvinvointipaja (Liikkuva & Mielekäs), Luontopaja, Muotoilupaja, Sotepaja
Toimivapaalla
heidi-maria.huhtaniemi@siltavalmennus.fi040 480 9190
Viinikankatu 53, 33800 Tampere
Paula Vuorinen
Vastaava valmentaja
Työ- ja uravalmennuksen asiantuntija
Yhteiskunnallisten yritysten liiketoimintaedellytysten parantaminen -koordinaatiohanke
Vastuualueet:
Kiinteistöpaja, Monitaitopaja, Puhdistuspaja, Puu-, rakennus- ja pintakäsittelypaja, Silta-lounasravintolat ja Cafe13
Toimivapaalla
paula.vuorinen@siltavalmennus.fi040 514 5579
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere
Liisa Eiramo
Kehittäjä (Yhteiskunnallisten yritysten liiketoimintaedellytysten parantaminen -koordinaatiohanke)
Vastuualueet:
Auto- ja pienkonepaja, Graffapaja, IT-paja, Pelipaja, Viestintäpaja
Toimivapaalla
liisa.eiramo@siltavalmennus.fi045 636 1005
Vehnämyllynkatu 4, 33560 Tampere

Tietoa meistä

Haluamme rakentaa ehjiä polkuja kohti toimivaa ja mielekästä elämää – ihmisen yksilöllisen tilanteen ja omat toiveet huomioiden. Teemme tämän yhdessä asiakkaidemme kanssa ja yksi sopivan kokoinen askel kerrallaan.

Silta-Valmennusyhdistys on voittoa tavoittelematon, vahvasti arvopohjainen ja uskonnollisesti tunnukseton toimija. Yhdistyksen juuret ulottuvat Suomen Wankeusyhdistys ry:n perustamiseen jo vuonna 1869.

Yhdistyksen kotipaikka on Tampere, mutta nykyään olemme valtakunnallinen ja vahvasti verkostoitunut toimija.

Toimipisteitä on tällä hetkellä 9 ja niissä toimii 18 työpajaa.

Asiakkaita toiminnan piirissä on vuositasolla tuhansia ja aktiivisia hankkeita useita kymmeniä. Työntekijöitä yhdistyksellä on kaikkiaan jo noin 100 ja määrä kasvaa jatkuvasti.